Dr. Kósa Lajos Magyar Óriásnyulai

A Magyar Óriásnyulak megmentésén és népszerűsítésén fáradozom családommal, bízva a fajta felemelkedésében!

Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk az egészséges táplálkozásra, melyet elsősorban felgyorsult életritmusunk, élettempónk indokol. A korszerű, zsírszegény, de ugyanakkor tápláló ételek elkészítése mindenki számára fejtörést okoznak. Kevesen tudják, de a nyúlhús, kedvező étrendi hatásai következtében ideális, és nem utolsósorban igen egészséges, nagy biológiai értékű, könnyen emészthető étkezési alternatívát nyújt. A többi gazdasági állatfajjal összehasonlítva fehérjében gazdag, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. Húsában kevesebb a telített és több a táplálkozási szempont hasznos, telítetlen zsírsavak aránya. Emellett kedvező élettani, emésztési és diétás hatásai is vannak.



Kifejezetten ajánlott kismamák részére is, hiszen a szakértők a sovány és izmos nyúlhúst elsők között említik a babáknak adható húsfélék között. És ne felejtkezzünk el a nyúlhús kiemelkedő vastartalmáról sem (4 mg/100 g), mely elengedhetetlenül szükséges a pici megfelelő táplálásához és fejlődéséhez.


Receptek:


Citromos babéros nyúlraguleves

citromos_baberos0.jpg

 

Hozzávalók 4 személyre: 75 dkg nyúllapocka, 1 csokor vegyes leveszöldség, 1 nagy fej vöröshagyma, 10 dkg laskagomba, 1 dl tejföl, 1 dl tejszín, 1 csapott evőkanál liszt, 3 gerezd fokhagyma.

A csontos nyúlhúst megmosom, kis darabokra aprítom, majd leszikkasztom. A megtisztított és apróra vágott vöröshagymát a felforrósított olajon sárgára fonnyasztom, ezután a tűzről lehúzva, elkeverem benne a pirospaprikát. Ráöntök két evőkanál vizet, és a tűzre visszatéve, ráteszem a húsdarabokat. Fehéredésig kevergetem a tűzön, majd hozzáadom a karikára vágott zöldségeket és a felszeletelt gombát. Megsózom, 3 liternyi vízzel felöntöm. Beleteszem a babérlevelet, a citromhéjat, a megtisztított és összezúzott fokhagymát, meghintem törött fekete borssal, és a húst puhára főzöm. A lisztet a tejföllel és a tejszínnel simára keverem, majd a forrásban lévő levest behabarom vele. Ismét felforralom, citromlével és csipetnyi cukorral ízesítem, végül a megmosott, lecsöpögtetett, és finomra metélt kaporral meghintem.

Fokhagymás nyúlcomb

fokhagymas_nyulcomb0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 4 hátsó házinyúlcomb, 2 dl tejszín, 2 evőkanál liszt, 2 evőkanál olaj, 4 gerezd fokhagyma, ízlés szerint só és frissen őrölt fehér bors.

 

Előkészítése: A nyúlcombokat megmosom, leszárítom, majd megsózom és megborsozom. Mindkét oldalát lisztbe mártom.

Elkészítése: Az olajat nagy serpenyőben felforrósítom, és a combok mindkét oldalát jól átpirítom. A tejszínt ráöntöm, és az összezúzott fokhagyma felét belekeverem. Közepes tűzön, fedő alatt, kb. 25 percig párolom. A párolási ideje letelte után a fedőt leveszem, és a megmaradt fokhagymát is rátéve, addig forralom, amíg a levét el nem fövi, és csak sűrű, kevés mártás marad alatta.

Megjegyzés:
petrezselyemmel ízesített, kukoricás-mazsolás párolt rizzsel tálalom.

Tipp: fokhagyma helyett a vöröshagymával is nagyon finom. A vöröshagymát nyomják át fokhagymaprésen, a hagyma akkor adja ki legjobban az aromáját.


Almás-hagymás nyúlmáj

almas_hagymas_nyulmaj0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg házinyúlmáj, 8 dkg füstölt szalonna, 2 közepes fej hagyma, 2 savanykás alma, 1 dl tejföl, 1 teáskanál majoránna, ízlés szerint frissen őrölt fekete bors és só.

Előkészítése: A nyúlmáj ereit és zsírját leszedem, majd kis darabokra vágom. A füstölt szalonnát felaprítom, és nagy serpenyőbe téve, a zsírját kisütöm. A pörcöt kiszedem és félreteszem. A hagymát tisztítás után vékony karikákra metélem. Az almákat megmosom, félbevágom, és héjastól kimagozom, majd vékony szeletekre aprítom.

Elkészítése: a hagymát a szalonnazsírra teszem, és üvegesre sütöm. Szűrőkanállal kiszedem a serpenyőből, és melegen tartom. A visszamaradt zsírra ráteszem a májdarabokat, és erős tűzön, fedő alatt, kb. 5 percig párolom, közben meghintem majoránnával. Ugyancsak kiszedem a zsírból, és félretéve, melegen tartom. Az almaszeletek következnek a serpenyőben, amelyeket erős lángon gyorsan üvegesre sütök, majd beleöntöm a tejfölt, visszateszem a szalonnapörcöt, a májat és a hagymakarikákat.
Megsózom, megborsozom, és erős lángon jól összeforralom. Mielőtt tálalná, 5 percig a fedő alatt hagyom állni.

Megjegyzés:

Párolt rizs illik hozzá a legjobban. Minél aromásabb az alma, annál jobb ízű lesz a hús leve.


Fűszeres sült nyúl

fuszeres_sultnyul0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 1 kg házinyúllapocka, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 dl tejföl, 3 evőkanál olaj, 5 gerezd fokhagyma, ízlés szerint só, törött fehér bors, késhegynyi őrölt szerecsendió-virág.

Előkészítése: A hagymát meghámozom és felkarikázom, a fokhagymát tisztítás után lapokra vágom. A húsdarabokat megsózom, megborsozom, és csipetnyi szerecsendió-virággal meghintem

Elkészítése: Megfelelő méretű tepsiben elterítem a hagymakarikákat, és egymás mellett elhelyezem rajta a húsdarabokat. Rájuk hintem a fokhagymalapokat, majd a tejföl, olaj és só keverékével meglocsolom. A tetejére szorosan, lehetőleg légmentesen alufóliát szorítok, majd az előmelegített, közepesen forró sütőben 45-50 percig közepes lángon párolom. Végül a fóliát leveszem, és kissé megpirítom a tetejét.

Megjegyzés: Az ily módon párolt-sütött hús finoman porhanyós lesz. Salátával és tetszés szerinti körettel tálalom.

Kapribogyós nyúllapocka

kapribogyos0.jpg

Hozzávalók 4 személyre:75 dkg házinyúllapocka,10 dkg füstölt szalonna,2 dl tejföl, 1 citrom,1 zöldpaprika,1 nagy csokor petrezselyemzöld,1 fiola kapribogyó,4 gerezd fokhagyma,1 teáskanál burgonyaliszt (vagy búzakeményítő), ízlés szerint só és őrölt fehér bors.

Előkészítése: A füstölt szalonnát apróra vágom és zsírját kiolvasztom. A fokhagymát tisztítás után összezúzom. A megmosott, kicsumázott zöldpaprikát apró kockára vágom. A kapribogyó levét leszűröm. A citrom héját lereszelem, levét kicsavarom. A nyúlhúst egyforma darabokra vágom.

Elkészítése: A szalonnazsíron üvegesre fonnyasztom a fokhagymát, majd a húsdarabokat rátéve, mindkét oldalukat átsütöm. 3 dl vízzel felöntöm, és megsózom, megborsozom. Hozzáteszem a paprikakockákat, majd fedő alatt puhára párolom. Ezután a combokat a lábasból kiveszem, és melegen tartom. A visszamaradt levet a burgonyaliszttel simára kevert tejföllel besűrítem, beleöntöm a kapri levét meg a citromlevet, és hozzáadom a félbevágott kapribogyó szemeket. A mártást állandó keverés közben felforralom. Végül beleszórom a finomra vágott petrezselyemzöldet, és a húst a mártásba visszatéve, még egyszer felforralom.

Megjegyzés: Hozzáillő köret a burgonyalángos vagy a burgonyagombóc.

Meggyes nyúlgerinc

meggyes0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 2 házinyúlgerinc, 20 dkg kimagozott meggy, 2 1/2 dl száraz vörös bor, 5 dkg vaj, 1/2 citrom reszelt héja, 1 evőkanál olaj, 1-1 késhegynyi őrölt fahéj, őrölt gyömbér és őrölt szegfűszeg, ízlés szerint só és frissen őrölt fekete bors.

Előkészítése: A nyúlgerinc hártyáit leszedem. A fűszereket összekeverem, és a húsra rászórom. Fóliával beborítom és minimum 2 órán keresztül érlelem. Az olajat és a vaj felét serpenyőben felolvasztom, majd a filét beletéve, erős tűzön mindkét oldalát megpirítom. A vörös borral lelocsolom, és felforralom.

Elkészítése: A gerincet hosszúkás tepsibe teszem, levét rálocsolom. Befedem, és az előmelegített, forró sütőben 20 percig párolom. 15 perc letelte után a meggyet is hozzáadom, és a húst saját levével meglocsolom. Ezután a húst kiemelem az edényből, és alufóliával letakarva, melegen tartom. A meggyet lyukas kanállal kiszedem a léből, és ugyancsak melegen tartom. A visszamaradt pecsenyelevet beforralom, majd a megmaradt vajat apró darabokban hozzákeverem. Közben a filét a csontról óvatosan leszedem. A húst ferdén szeletekre vágom, majd a csontra ügyesen visszahelyezem. A meggyel körberakom, és a mártást aláöntve tálalom.

Megjegyzés: burgonyalepény és zellerpüré illik hozzá.

Mustáros nyúl

mustaros0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 1 egész házinyúl, 8 evőkanál erős mustár, 6 vékony szelet füstölt szalonna, 2 dl tejföl, 4 evőkanál fehér bor, 1 evőkanál vaj, néhány tárkonylevél, 1 késhegynyi cayenni bors, ízlés szerint só és frissen őrölt fehér bors.

Előkészítése: A sütőt 220 fokra előmelegítem. A megmosott nyulat szárazra törülöm, a belsejét sóval, borssal bedörzsölöm. 4 evőkanál mustárral bekenem, és néhány tárkonylevelet rászórok.
A nyulat szalonnaszeletekbe tekerem, és konyhai cérnával összekötözöm. Kivajazott serpenyőbe helyezem és befedem. A sütőben egy órán keresztül párolom. Az utolsó öt percben a szalonnát lebontom róla, és fedetlenül barnára pirítom. A tejfölt a megmaradt mustárral és a cayenni borssal összekeverem. A pecsenyelevet a borral felöntöm és felforralom. A tejfölös mustárt hozzáadom, és addig főzöm, amíg egészen sűrű mártás nem lesz belőle. A megsült nyulat kicsontozom, a gerincet felszeletelem, és a mártást külön tálalom mellé.

Tipp: Darabokra vágva is készíthető. A gerincet csak a sütési ideje felénél teszem hozzá. Kelbimbó illik mellé.

Nyúlcomb provanszi módra

nyulcomb_provanszi0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 4 hátsó házinyúlcomb, 4 dl száraz fehér bor, 4 nagy paradicsom, 12 szem kimagozott, fekete olajbogyó, 4 apróra vágott szardella (vagy ringli), 2 evőkanál olívaolaj,2 apróra vágott fokhagymagerezd, 2 ágacska kakukkfű, 2 ágacska rozmaring, ízlés szerint só és frissen őrölt fekete bors.

Előkészítése: a nyúlcombokat sóval és borssal meghintem. A sütőt 200 fokra előmelegítem. Közben a paradicsomok héját lehúzom, magjait eltávolítom, majd a húsát darabokra vágom. Az olívabogyókat félbevágom. Az olajat pároló edénybe öntöm.

Elkészítése:
Az olajon a húsdarabok mindkét oldalát megpirítom. Rászórom a fokhagymát, a rozmaringot és a kakukkfüvet, majd a borral meglocsolom. Befedve a sütőbe tolom, és 15-20 percig párolom. A halat, a paradicsomot valamint az olívabogyót hozzáadom, és az egészet összekeverem. Kb. 10 percig fedetlenül sütöm, közben saját levével locsolgatom. A húst az edényből kivéve néhány percig pihentetem. A mártást erős tűzön beforralom. A húst a csontról kis szeletekben levágom, és előmelegített tálra téve, a mártással megöntözöm.

Megjegyzés: francia kenyérrel a legfinomabb.

Tipp: Ha egész nyulat vásároltak, nemcsak a combjait, hanem a gerincét is érdemes ily módon készíteni. A megmaradó apróhúsból főzzenek levest vagy ragut.

Nyúlcomb tárkonyos mártásban

nyulcomb_tarkonyos0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 75 dkg házinyúllapocka, 1 db, vékony karikákra vágott, piros színű paprika, 1 dl tejföl, 2 dkg vaj, 1 finomra vágott apró hagyma, 4-6 friss tárkonylevél, 1 teáskanál tárkonyecet, 1 dl tyúkhúslé (kockából), 1 teáskanál tárkonyos mustár, ízlés szerint só és frissen őrölt fekete bors.

Előkészítése: A nyúlhús-darabokat megmosom, leszárítom, és sóval-borssal bedörzsölöm. A paprikát vékony karikákra vágom, a tárkonylevelet finomra metélem.

Elkészítése: A hagymát a vajjal üvegesre párolom. A húsdarabokat rárakom, hozzáteszem a tárkonyt és a paprika-karikákat, majd a tárkonyecettel és a húslével meglocsolom. Befedve, 30 percig párolom. Eztán a tejfölt belekeverem, felforralom. 5 percig főzöm, majd a mustárt belekeverem. Ha szükséges, sóval, borssal utána fűszerezem.

Megjegyzés: köretnek színes metéltet és párolt cukorborsót tálalok mellé.

Nyúlgerinc tormás áfonyaszósszal

nyulgerinc_tormas0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 2 házinyúlgerinc, 2 1/2 dl vörös bor, 10 dkg zellergumó, 1 sárgarépa, 1 kis szál póréhagyma, 5 evőkanál olaj, 2 evőkanál paradicsompüré, 2 babérlevél, 10 szem borókabogyó, 6 szem fekete bors, ízlés szerint só, a mártáshoz 2 evőkanál torma (ecetes torma), 2 evőkanál friss vagy mélyhűtött áfonya, 5 dkg hideg vaj, 2 cl gin, 2 cl édes vörös bor, csipetnyi só.

Előkészítése: A nyúlgerinceket lehártyázom, a filét a csontról leválasztom. A zöldségeket megmosom, letisztítom, és kis kockára darabolom. 3 evőkanál felforrósított olajon az összes csontot jó barnára pirítom, majd a zöldséget hozzáadva, együtt pirítom tovább. A paradicsompürét is belekeverem. a borral és fél liter vízzel felöntöm, majd megfűszerezem. Felforralom, és közepes tűzön, fedetlenül, kb. negyedére beforralom.

Elkészítése: A zöldséges csontleves finom szitán átszűröm, és lábosba öntöm. Ráöntöm a gint és a vörös bort, majd belekeverem a tormát és az áfonyát. Néhány percig főzöm, ezután a tűzről lehúzom. A hideg vajat habverővel apránként a forró mártásba keverem. A húst sóval és borssal fűszerezem, olajjal bekenem, és az előmelegített grillsütőben mindkét oldalát erős tűzön megsütöm. A húst tűzálló tálra helyezem, majd szeletekre vágom. A mártással tálalom.

Tipp: Azzal a vörös borral kínálom, amit az étel készítéséhez használtam.

Nyúlhúsos palacsinta áfonyamártással

nyulhusos_palacsinta0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg nyers, darált nyúl apróhús (nyúllapockából), 12 sós, töltetlen palacsinta, 1 fej vöröshagyma, 1/2 dl fehér bor, 2 evőkanál olaj, 1 teáskanál kakukkfű, 2 szem összetört borókabogyó, ízlés szerint frissen őrölt fekete bors és só; a mártáshoz 2 dl tejföl, 1 evőkanál áfonya- vagy piros ribizli lekvár, 1 teáskanál mustár, késhegynyi cayenni bors, ízlés szerint só és frissen őrölt fekete bors.

Előkészítése: A hagymát apróra vágom. A mártáshoz a tejfölt az áfonyalekvárral és a mustárral összekeverem, majd sóval, borssal, cayenni borssal ízesítve, hidegre teszem.

Elkészítése: Az olajon üvegesre pirítom a hagymát, ezután borókabogyóval, kakukkfűvel, sóval, borssal fűszerezem, és a darált húst ráteszem. Erős tűzön kevergetem fehéredésig sütöm, majd közben ráöntöm a bort. Jól összekeverem, és 10 percig fedő alatt párolom. A grillsütőt előmelegítem. A palacsintákat egyenként megkenem a húsraguval, majd felcsavarom, és hosszúkás tűzálló tálba rakom. Befedem, és 5 percre beteszem a grillsütőbe, hogy a palacsinták jól átmelegedjenek, de ne piruljanak.

Tipp: Előmelegített tányérokra helyezek 2-2 palacsintát, és a mártással leöntve tálalom. Nemcsak nyers nyúlhúsból, hanem a sült és kicsontozott nyúl leeső darabjaiból is készíthető.

Nyúlmájpuding kaprimártással

nyulmajpuding0.jpg

Hozzávalók 4-6 személyre: a pudinghoz 50 dkg nyúlmáj, 20 dkg füstölt szalonna, 1 1/2 dl tejben megáztatott 15 dkg zsemlemorzsa, 3 tojás, 1 dl tejföl, fél fej vöröshagyma, 1 evőkanál olaj,1 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál majoránna, só, frissen őrölt fekete bors, kevés reszelt szerecsendió, a formához vaj; a mártáshoz 2 dl tejföl, 3 dkg vaj, 2 dkg liszt, 3 dl húslé (kockából), 1-2 evőkanál kapribogyó, 1 evőkanál kapribogyólé, 1 teáskanál őrölt babérlevél, ízlés szerint só, frissen őrölt fehér bors.

Előkészítése: négyujjnyi vízzel telt akkora tepsit állítok a sütőbe, amekkorába kényelmesen belefér a pudingforma. A sütőt 190 fokra előmelegítem. A meghámozott hagymát és a fokhagymát nagyon finomra vágom. A májat annyi időre teszem a forrásba lévő vízbe, amíg minden darabkája meg nem fehéredik. Leszűröm és kihűtöm. A szalonnát apróra metélem.

Elkészítése: Az olajat serpenyőbe öntöm és a hagymát-fokhagymát üvegesre pirítom. A májat a darabokra vágott füstölt szalonnával együtt aprítógépben vagy mixerben pürévé zúzom. A megáztatott és kicsavart zsemlemorzsával, a tojásokkal és tejföllel összedolgozom, majd a majoránnával, sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezem. Magas, közepén lyukas pudingformát (kuglófformát vagy egyéb formát) vajjal bekenek, és a masszát háromnegyed részéig beletöltöm. (Ha marad belőle, a felesleget apró, kivajazott formákba töltöm.) A forma pontosan illeszkedő tetejét rászorítom. (Ha nincs zárható formájuk, alufóliát tegyenek a tetejére!)
A sütőből kiveszem a már gyöngyöző vízzel telt edényt, és óvatosan belehelyezem a májas masszával megtöltött pudingformát. A víz ne érjen tovább az edény felénél!
A pudingot a gőzben legalább 50 percig párolom, majd tűpróbával megnézem, hogy a közepe is átfőtt e. Közben a mártáshoz a vajat felolvasztom, és rászórom a lisztet. Habzásig hevítem, ezután kevergetve ráöntöm a meleg húslevet, és beleszórom az őrölt babérlevelet. Sűrűre főzöm, közben a mustárral, a kapribogyó levével, sóval, borssal fűszerezem, végül belekeverem a kapribogyó szemeket is. Legutoljára hozzáadom a tejfölt, és még egyszer felforralom.

 Leveles parajjal és a mártással tálalom.

Nyúlpaprikás különlegesen

nyulpaprikas_kulonleges0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 1 egész házinyúl, 3 dl vörösbor, 10 dkg füstölt szalonna, 2 dl tejföl, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 zöldpaprika, 1 paradicsom, diónyi zellergumó, 1 gerezd fokhagyma, 1-1 teáskanál piros fűszerpaprika és liszt, ízlés szerint só.

Előkészítése: A nyulat megmosom, leszárítom, és kisebb darabokra vágom. A vöröshagymát apróra metélem, a füstölt szalonnát vékonyra felcsíkozom, majd a zsírját kiolvasztom. A zöldpaprikát, paradicsomot felaprítom, a zellert megreszelem.

Elkészítése: A szalonnazsíros pörcre teszem a vöröshagymát és a zellert, majd üvegesre fonnyasztom. Ezután a tűzről lehúzom, belekeverem a pirospaprikát, és azonnal ráöntök 2 evőkanál vizet. A tűzre visszatéve beleteszem a húsdarabokat. Megsózom, és folytonos keverés közben minden darabját fehéredésig pirítom. 1 dl vízzel és 2 dl vörösborral felöntve, fedő alatt puhára párolom. Ha levét elfövi, apránként pótolom a megmaradt vörösborral. Végül hozzáadom a zöldpaprikát meg a paradicsomot, és a liszttel simára kevert tejföllel besűrítem.

Megjegyzés:
Galuskával vagy borsóval kissé más az íze, mint a megszokott nyúlpaprikásnak, ám nagyon finom.

Sajtbundás nyúlcomb

sajbundas0.jpg

Hozzávalók: 4 hátsó házinyúlcomb, 15 dkg reszelt sajt, 4 dl tejföl, 1 csokor petrezselyemzöld, 2 evőkanál finomliszt, 1 tojás sárgája, 2 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál őrölt szerecsendió, 2 késhegynyi őrölt fekete bors, 1-1 csipet morzsolt kakukkfű, majoránna, rozmaring, bazsalikom, ízlés szerint só, olaj a tepsihez.

Előkészítése: A húsdarabokat sóval bedörzsölöm. Közepes méretű tepsit olajjal kikenek. A fokhagymát vékony lapokra forgácsolom.

Elkészítése: a kikent tepsiben egymás mellet elhelyezem a húsdarabokat. Egyenletesen megszórom a szerecsendióval, kakukkfűvel, majoránnával, bazsalikommal. A húsdarabok közé szórom a fokhagymát, és másfél dl vizet aláöntök. A tepsit alufóliával befedem. Előmelegített forró sütőben kb. 40 percig párolom. A húsdarabokat a tepsiből kiszedem és kihűtöm. A hús levét leöntöm, és félreteszem. A tejfölben elkeverem a tojássárgát, a lisztet és a reszelt sajtot. Szerecsendió-virággal és kevés sóval ízesítem, majd a húslevet beleöntöm. A sűrű öntetet rákanalazom a combokra. Közepes lángon annyi ideig sütöm, amíg szép aranysárgára nem sül. Tálalás előtt vágott petrezselyemzölddel meghintem.

Megjegyzés:
Vigyázat a sajt miatt hamar barnul!
Salátával és tetszés szerinti zöldség- vagy burgonyakörettel tálalom.

Tejszínes nyúlgerinc francia módra

tejszines0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 2 nyúlgerinc, 4 dkg vaj, 6 evőkanál tejszín, 3 evőkanál fehér bor, 1 evőkanál vágott hagyma, 1 tojás sárga, 1 ágacska kakukkfű, 2 teáskanál csíkokra vágott bazsalikomlevél, ízlés szerint só és frissen őrölt fekete bors.

Előkészítése: A nyúlhús zsírját eltávolítom. Sóval és borssal meghintem. Hosszúkás sütőtepsit kivajazok, és a nyúlgerincet belefektetem. Rászórom a kakukkfüvet. Befedem, és gyenge tűznél kb. 20 percig párolom.

Elkészítése: Ha a vaj már megbarnult, 2 evőkanál meleg vizet hozzáöntök, és a tüzet kissé felerősítem. Az edényt ismét befedem. A hagymát lábosba teszem, és a bort ráöntöm. Addig forralom, amíg 2-3 evőkanálnyi marad csak benne. A tejszínt apránként hozzáöntöm, és tovább forralom. Finom szitán átpasszírozom, még egyszer felforralom, majd a tűzről leveszem. Habverővel óvatosan belekeverem a tojás sárgát. Sóval és borssal ízesítem. A gerincet kicsontozom, kockára vágom. Előmelegített tálra halmozom, meghintem a bazsalikommal, és a mártását köré öntöm.

Megjegyzés: saláta és friss francia kenyér illik hozzá.

Tepsis nyúl

tepsis0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 1 egész házinyúl, 75 dkg burgonya, 3 dl tejföl, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 zöldpaprika, 10 dkg reszelt füstölt sajt, 2 evőkanál liszt, 1 púpozott evőkanál vegeta, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 mokkáskanál törött bors, 2 gerezd fokhagyma.

Előkészítése: tűzálló tálat vagy tepsit kiolajozok. Kis tálkában összekeverem a lisztet, a vegetát, a pirospaprikát és a borsot. A nyers burgonyát meghámozom, karikákra vágom, és mély tálba rakom. A hagymát és a zöldpaprikát vékonyra karikázom. A nyulat darabjaira vágom, hártyáitól és zsírjától megfosztom. A tejfölt megsózom, és a zúzott fokhagymát belekeverem.

Elkészítése: a megsózott nyúldarabokat a fűszeres lisztben megmártom. A burgonyára rászórom a megmaradt fűszeres lisztet, majd jól összerázom, és a tepsiben egyenletesen elterítem. A hagymát és a zöldpaprikát elosztom a burgonyán, ezután sorban, egymás mellett elhelyezem rajta a lisztes húsdarabokat. Reszelt sajttal megszórom, fokhagymás tejföllel lelocsolom, majd lefedem, és alufóliával szorosan betakarom. Előmelegített, közepes hőfokú sütőben 45-50 percig párolom, végül a tetejét levéve, pirosra pirítom.

Megjegyzés: fedő nélkül csak rövid ideig sütöm, mert a sajt miatt hamar megég.

Tűzött nyúlmáj

tuzott0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg házinyúlmáj, 8 szelet bacon (császárszalonna), 5 dkg juhtúró, 1-1 teáskanál majoránna és mustár, ízlés szerint frissen őrölt fekete bors.

Előkészítése: A grillsütőt előmelegítem. A májról letisztítom az inakat meg a zsírt, és egyben hagyom.

Elkészítése: A majoránnát összekeverem a mustárral, és mindegyik májdarabot bekenem vele. Egy-egy szalonnaszeletbe egy-egy májdarabot csomagolok, majd fogvájóval megtűzöm. A kis "csomagokat" a grillsütő rácsára rakom. A szalonnás májdarabok mindkét oldalát addig sütöm, amíg a szalonna zsírja csepegni nem kezd. Ekkor tetejüket a juhtúróval megkenem, és a sütőbe visszatéve, éppen csak színesre sütöm.

Megjegyzés: friss kenyér és paradicsom- vagy paprikasaláta illik hozzá.

Vadas nyúlgerinc

vadas0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 2 házinyúlgerinc, 25 dkg vegyes leveszöldség, 2 dl tejföl, 10 dkg füstölt szalonna, 10 dkg gomba, 1 fej vöröshagyma, 1 citrom, 4 evőkanál olaj, 2 csapott evőkanál cukor, 2 evőkanál liszt, 1-1 evőkanál ribiszkelekvár, mustár és só; a pácoláshoz 2 dl ecet, 2 babérlevél, 15 db fekete borsszem, 1 szelet citrom, 6 szem fenyőmag (ez el is hagyható), 1 mokkáskanál majoránna, só és őrölt fekete bors ízlés szerint.

Előkészítése: 4 nappal az étel készítése előtt bepácolom a nyúlgerincet. A páclének teljesen el kell lepnie a húst. 2 liter vizet felforralok, beleteszem a karikára vágott, tisztított zöldséget, a felszeletelt vöröshagymát, evőkanálnyi sót, borsot, fenyőmagot, majoránnát, babérlevelet, citromszeletet, és 15 percig főzöm. Ezután beleöntöm az ecetet és még 5 percig főzöm. Ha a páclé teljesen kihűlt, beleteszem a nyúlgerincet. Hűtőszekrényben, jól lefedve 4 napig érlelem.

Elkészítése:
a húst a pácléből kiveszem és letörölgetem. Vékony csíkokra vágott füstölt szalonnával sűrűn megtűzdelem. A páclevet leszűröm, a zöldséget egy akkora lábosba vagy tepsibe teszem, amibe nyúlgerinc kényelmesen belefér. Hozzárakom a maradék füstölt szalonnát és a megtisztított, felszeletelt gombát. A hús mindkét oldalát jól megsózom, majd a zöldségágyra fektetem.
A felforrósított olajjal lelocsolom, és kevés páclevet öntök rá. Fedő alatt, a gerinc gyakori forgatásával majdnem puhára párolom. Ezután átteszem egy másik tepsire vagy tűzálló tálra. Saját levével locsolgatva mindkét oldalán pirosra pirítom.
Közben a főtt zöldséget a kristálycukorral barnára pirítom, rászórom a lisztet, ezzel is pirítom néhány percig, majd felöntöm 1,5 dl vízzel és 1 dl páclével. Az egészet felforralom, szitán áttöröm. A mustárral, citromlével, ribiszkelekvárral ízesítve, a tejfölt is hozzáöntöm. Végül az egészet jól összeforralom, és melegen tartom. A megsült húst feldarabolom, a mártásba visszateszem, és jól átmelegítem.

Megjegyzés:
Zsemlegombócot vagy burgonyagombócot kínálok hozzá. Nagyon munkaigényes étel, de olyan finom, hogy néha megéri a fáradtságot!

Zsályás nyúltekercs

zsalyas0.jpg

 

Hozzávalók 4 személyre: 1 egész házinyúl, 2 zsemle vagy 2 szelet fehérkenyér, 1 fej vöröshagyma, 1 csokor friss zsályalevél, 1 csokor petrezselyem, 1 dl tejföl, 2 evőkanál olaj, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál őrölt feketebors, kevés zsemlemorzsa, 1 tojás.


A töltelékhez az apró kockára vágott zsemlekockákra ráöntjük a felvert tojást, a tejfölt és az olivaolajat. Néhány perc múlva villával szétnyomjuk a masszát, hogy jól elkeveredjenek a hozzávalók. Sózzuk, megborsozzuk. Összekeverjük a finomra vágott hagymával, petrezselyemmel, zsályával. Ha túl lágy, kevés zsemlemorzsát keverünk hozzá, hogy jól kenhető legyen.

A konyhakész nyulat hasára fordítjuk, a gerinc mellett kezdve az egész nyulat egyben kicsontozzuk. Hosszú téglalapot kapunk. Rákenjük a tölteléket, a combnál kezdve szorosan feltekerjük, és alufóliába csomagoljuk. Akkor a lábasban, amibe a tekercs elfér, sós vizet forralunk és kb. 40 percig kis lángon főzzük. Kiborítjuk a fóliából, és néhány percig pirítjuk. Ha már nem forró, éles késsel ujjnyi vastag szeletekre vágjuk. A levet felére beforralva kevés borssal és zsályával ízesítve aláöntjük. Grillezett, sajttal töltött paradicsommal tálaljuk.

Zöldséges nyúlragu

zoldseges0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 1 db házinyúl, 2 dl tejszín, 1-1 szál sárga- és fehérrépa, 2 szál zeller, 1 fej vöröshagyma, 1 csokor zeller zöld, 1 csokor bazsalikom, 3 evőkanál olivaolaj, só, frissen őrölt bors.

A konyhakész csontos házinyulat kisebb darabokra vágjuk. A zöldségeket tisztítás után fölkarikázzuk, a hagymát egészen apróra vágjuk. A bazsalikom- és zellerleveleket felaprítjuk. A húsdarabokat besózzuk.

Nagy serpenyőben felforrósítjuk az olajat, majd sorban egymás mellé fektetjük a húsdarabokat. Ha az alsó felük megpirult, megfordítjuk. Rögtön a serpenyőbe szórjuk a zöldségeket és a fűszereket, végül a tejszínt is ráöntjük. Lefedve 25-30 percig pároljuk, közben egyszer a húsdarabokat még megfordítjuk. Akkor kész, ha a mártás a zöldségekkel besűrűsödött.

Rizottó sajtkehelyben

rizotto0.jpg

Hozzávalók 4 személyre /8 sajtkehelyhez/: 300 gr reszelt parmezán sajt, a formákhoz kevés olivaolaj A rizottóhoz: 400 g kicsontozott nyúlhús, 3 dl húsleves, 200 g csiperkegomba, esetleg vargánya,150 g kerek szemű rizs, 50 g vaj, 4-4 db piros és zöld chili paprika, 2 evőkanál reszelt parmezán, 2 evőkanál olivaolaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 csapott teáskanál só, frissen őrölt feketebors.


A sajtkehelyhez néhány öblös, kb 1 dl-es méretű öblös forma /csésze, tálka/ szükséges. Mindegyiket vastagon kikenjük olajjal, és úgy szórjuk be a reszelt sajttal, mint amikor sütőformát kenünk ki. Közepesen meleg sütőben addig sütjük, amíg a megolvadt sajt egybefüggő réteget nem képez a forma oldalán. Ekkor kivesszük a sütőből, és hagyjuk megszilárdulni. Ha már kihűlt, késpengével óvatosan elválasztjuk a forma oldalától, és kiütjük belőle a sajtkelyhet. Közben a megtisztított, felszeletelt gombát az egészben hagyott chili paprikákkal együtt a fele vajon megpirítjuk, zúzott fokhagymával, sóval, borssal ízesítjük. A húst egészen apró kockára vágjuk, olajon megpirítjuk, majd fél pohár vizet öntünk alá, és fedő alatt puhára pároljuk.

A rizst a megmaradt vajon egy-két percig pirítjuk, felöntjük a húslevessel, és fedő alatt addig pároljuk, amíg az összes levet fel nem szívta. Ezután óvatosan összekeverjük a párolt hússal, a fűszeres gombával, a reszelt sajttal meg a paprikával. A rizottót elosztjuk a 8 sajtkehelyben, és azonnal tálaljuk.

Aszalt szilvás nyúltekercs

aszaltszilvas0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 1 egész házinyúl, 150 g magozott aszalt szilva, 2 zsemle /vagy 2 szelet fehérkenyér/, 1 csokor petrezselyem, 1 dl tejszín, 3 evőkanál olivaolaj, 2 gerezd fokhagyma,1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött feketebors, 1 mokkáskanál őrölt fahéj, 1 késhegynyi őrölt szegfűszeg, kevés zsemlemorzsa, 1 egész tojás.


A töltelékhez a zsemléket egészen apró kockára vágjuk, ráöntjük a habosra vert tojást, a tejszínt. Néhány perc múlva villával szétnyomjuk, hogy jól megszívja magát. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a fahéjat, szegfűszeget és megsózzuk, megborsozzuk. Összekeverjük a finomra vágott petrezselyemmel. Ha a massza túl lágy lenne, kevés zsemlemorzsát adunk hozzá, kenhetőnek kell lennie. A szilvaszemeket félbevágjuk.

A konyhakész nyulat a hasára fordítjuk, a hátán kezdve, a gerinc mellett egyben kicsontozzuk, a combokat és a bordákat is, egy hosszú télalapot kapunk. Rákenjük a tölteléket. A szilvaszemeket egyenletesen elosztjuk rajta, majd a combnál kezdve szorosan feltekerjük. A tekercset - mint a sonkát szokás - körbekötözzük. Tepsibe fektetjük, forró olajjal meglocsoljuk, és előmelegített, forró sütőben 40 percig fedetlenül sütjük. 15-20 percnyi pihentetés után éles késsel ujjnyi vastag szeletekre vágjuk.

Rakott nyúlcomb

rakott_nyulcomb0.jpg

Hozzávalók 4 személyre: 4 db kicsontozott nyúlcomb, 4 szem kemény paradicsom, 200 g füstölt mozzarella, a bundázáshoz liszt, tojás, zsemlemorzsa, só, bors, zsálya, a sütéshez olaj.

A kicsontozott combokat lapjában félbevágjuk, hogy 8 szelet húst kapjunk. A paradicsomokat vékonyra szeleteljük, a sajtot szintén felszeleteljük. Egy tepsit olajjal kikenünk, meghintjük zsemlemorzsával. A bundázáshoz a habosra felvert tojást sóval, borssal, zsályával fűszerezzük. A hússzeleteket szokásos módon lisztbe, a fűszeres tojásba és a zsemlemorzsába forgatva bundázzuk.

A bundázott hússzeleteket kevés olajban mindkét oldalukon világosra sütjük, majd a kikent tepsiben szorosan egymás mellé fektetjük. Tetejére fektetjük a sajtszeleteket és a paradicsomszeleteket, úgy, hogy teljesen felfedjék a hússzeleteket. Közepesen forró sütőben addig sütjük, amíg a megolvadt sajt és paradicsom össze nem sül.









Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 15
Heti: 37
Havi: 186
Össz.: 68 822

Látogatottság növelés
Oldal: Gasztronómia
Dr. Kósa Lajos Magyar Óriásnyulai - © 2008 - 2024 - magyar-oriasnyul.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »